Paus benadrukt belang van levenslange bekering in kersttoespraak

In zijn traditionele kerstgroet aan de Romeinse Curie heeft paus Franciscus curiemedewerkers gewaarschuwd voor de verleiding om te veel op strategieën en beleid te vertrouwen. Ook sprak hij over de “ingrediënten” die nodig zijn voor vrede in de wereld.

In het bijzijn van de kardinalen, priesters, religieuzen en leken die werkzaam zijn voor de Romeinse Curie stond paus Franciscus gisteren stil bij een bewogen jaar. In zijn toespraak benadrukte de paus het belang van voortdurende bekering: “Het ergste wat ons kan gebeuren, is dat we als individu of gemeenschap denken dat bekering voor ons niet meer nodig is”, zei hij. “Als het om het Evangelie gaat, blijven we als kinderen die nog veel moeten leren”, aldus de paus. “Wanneer we ons inbeelden dat we alles al geleerd hebben, vallen we ten prooi aan spirituele hoogmoed.” Daarbij bracht paus Franciscus het bekeringsproces in herinnering die het Tweede Vaticaans Concilie zestig jaar geleden bewerkstelligde. Dat proces is volgens hem nog lang niet voltooid: de huidige voorbereidingen voor de synode in 2023 en 2024 laten zien dat het leren begrijpen van de boodschap van Christus nooit afgerond is. Paus Franciscus drukte zijn toehoorders op het hart niet te denken dat het kwaad voorgoed onschadelijk gemaakt is. “Het komt altijd terug in een andere gedaante”, zei de paus, die ook waarschuwde voor de verleiding om “te veel vertrouwen in onszelf, onze strategieën en ons beleid te leggen”. Onvermijdelijk stond paus Franciscus in zijn toespraak stil bij de oorlog in Oekraïne. “Waar conflict, verdeeldheid en onschuldig lijden heersen, kunnen we de gekruisigde Jezus herkennen”, sprak hij. “Een cultuur van vrede wordt niet alleen opgebouwd tussen volkeren en landen. Dat begint in ieders hart.” De paus nodigde de curiemedewerkers daarom uit om wrok en woede uit hun hart te verbannen: “Als we echt een einde aan oorlog willen en de vrede ruim baan willen schenken, moeten we allemaal eerst naar onszelf kijken.”  Paus Franciscus verwees daarbij naar de “ingrediënten” die de apostel Paulus voor het opbouwen van vrede aangeeft: zachtaardigheid, genade en vergeving. Dat betekent dat we volgens de paus “altijd voor goedheid moeten kiezen in onze relatie met de ander, moeten accepteren dat andere mensen ook grenzen hebben en altijd bereid moeten zijn om een tweede kans te geven”!

2 antwoorden op “Paus benadrukt belang van levenslange bekering in kersttoespraak

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *